Zero waste Zero waste InPost karton
fundacja odzyskaj środowisko InPost logo

ZWRÓĆ uwagę na planetę

Nie używasz? Oddaj

Nadaj drugie życie niepotrzebnym sprzętom i żyj w duchu zero waste

Co można oddać

 • Komputer

  Laptopy,
  komputery

 • Telefon

  Telefony,
  tablety

 • AGD

  Małe AGD

 • Radio

  Radia,
  sprzęt audio

 • Aparat

  Video,
  fotografia

 • Zabawki

  Zabawki
  elektroniczne

 • Wiertarka

  Elektronarzędzia

 • Dron

  Drony,
  sprzęt sportowy

decoration decoration

Czego
nie można
oddać

 • Bateria

  Baterie

 • Żarówka

  Źródła
  światła

 • Chemia

  Odpady chemiczne
  i medyczne

 • Niekompletny

  Niekompletny
  sprzęt

Jak wysłać

 • Ikona Paczka

  1. Przygotuj
  paczkę

 • Ikona Formularz

  2. Wypełnij
  formularz

 • Ikona Telefon

  3. Odbierz kod
  SMS/email

 • Ikona Paczka2

  4. Umieść kod
  na paczce

 • Ikona Paczkomat

  5. Nadaj za darmo
  w Paczkomacie

Formularz


Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi, mogą być także...

przetwarzane w celach statystycznych i analitycznych, a także w celu ewentualnego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami.Mogą być również przetwarzane w celach marketingowych, w tym poprzez profilowanie, jeżeli wyraziłeś zgodę w tym zakresie.

Lista i opis usług świadczonych przez InPost sp. z o.o. oraz szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajdują się w Polityce prywatności.

Rozwiń

Dowiedz się, jak być bardziej eko

Obrazek 1 edukacja

Recyklingu wciąż za mało

Czy wiesz, że statystyczny Polak wyprodukował w minionym roku aż 8 kilogramów zużytej elektroniki? To aż o 60 proc. więcej, niż rok wcześniej. Góra nieużywanych sprzętów elektrycznych rośnie z każdym dniem.

Czytaj dalej
Obrazek 2 edukacja

Jak żyć bez odpadów? Zero waste w teorii i praktyce

Gotowanie i przechowywanie żywności, kosmetyki, a nawet dzieła sztuki. Wszystko to może być w stylu Zero Waste. Czy niemarnowanie produktów jest trudne?

Czytaj dalej
Obrazek 3 edukacja

Eko słownik

Przy tak wielu terminach związanych z niskim wpływem ekologicznym na życie, trudno je wszystkie zrozumieć…Oto szybkie podpowiedzi, które pozwolą lepiej poznać tematykę:

Czytaj dalej
Obrazek 4 edukacja

Małe kroki

Nasze codzienne zachowania mają większy wpływ na środowisko niż samochód, którym jeździmy czy ubrania, które nosimy. Rezygnacja z plastikowych toreb i wyłączanie klimatyzacji może wydawać się mało ważne w odniesieniu do skali problemu, ale te małe, zrównoważone wybory szybko się sumują.

Czytaj dalej

FAQ

Sprzęt trafia do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania w części lub w całości. Sprzęt zostanie poddany testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia (DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Jeżeli usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnej funkcji urządzenia, a koszty jego serwisu nie przekraczają kosztów wytworzenia, produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu. Jeżeli sprzęt nie nadaje się do ponownego użycia jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 procent materiałów, które posłużą do budowy nowych urządzeń.

Oddając sprzęt, z którego nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny dajesz mu szansę na ponowne użycie przez inną osobę, instytucję a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach. W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. Oddając sprzęt świadomie dbasz o środowisko, a Twoje działanie wpisuje się w idee Zero Waste oraz Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego.

Tak, podobnie jak zamawiasz elektronikę do Paczkomatu tak i Ty możesz nadać paczkę z elektronicznym sprzętem, który trafi do profesjonalnego serwisu oceniającego jego przydatność do ponownego użycia. Pamiętaj przy tym, aby sprzęt był szczelnie zapakowany, a zawartość pudełka wypełnij np. starymi gazetami, by zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniem.

Możesz tez wykorzystać inne opakowanie które jest Ci zbędne.

Wysyłanie baterii może powodować ryzyko iskrzenia i zwarcia w trakcie transportu ze względu na zawarte w nich substancje niebezpieczne takie jak kadm, nikiel, ołów, lit, rtęć.

Sprzęty z których nie można usunąć baterii (np. z telefonu) mogą być wysyłane w ramach usługi, pod warunkiem właściwego zabezpieczenia – najlepiej oryginalnego opakowania lub pudełka wypełnionego papierem itp.

Zostanie on oceniony przez specjalistyczny serwis pod kątem możliwości wykorzystania go do ponownego użycia w części lub w całości. Jeżeli podstawowe funkcje działają poprawnie, zostanie on przekazany do ponownego wprowadzenia na rynek przez operatorów zajmujących się przywracaniem drugiego życia starszym urządzeniom. Taki sprzęt może zostać np. przekazany organizacjom społecznym w celu ponownego wykorzystania.

Pomoże Ci na pewno odpowiedzenie na poniższe pytania:

•  Czy sprzęt jest kompletny i nie zniszczony na tyle aby nie mógł zostać naprawiony?
•  Czy według Ciebie nadaje się do naprawy?
•  Czy dotychczas z niego korzystałem, ale wymieniłem na nowe urządzanie?
•  Ma zwykłe ślady użytkowania?
•  Bateria w sprzęcie działa, ale szybko się rozładowuje?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco to prześlij sprzęt, na pewno będziemy mogli przywrócić mu drugie życie, a inna osoba będzie mogła z niego korzystać.

Przekazany sprzęt ma być przeznaczony do ponownego użycia, a jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania . Sprzęt niekompletny nie przejdzie testów jakościowych i bezpieczeństwa, więc zostanie poddany procesom recyklingu w specjalistycznych zakładach przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Oczywiście – podobnie jak każdą paczkę nadaną w Paczkomacie. Swój przekazany sprzęt będziesz mógł śledzić aż do momentu przekazania operatorowi zajmującemu się profesjonalną obsługą techniczną Twojego urządzenia.

Twoje dane są bezpieczne.

Przed wysyłką skopiuj wszystkie Twoje dane, materiały i informacje. Następnie je usuń z urządzenia. W momencie, kiedy sprzęt zostanie poddany czynnością serwisowym nie będziesz mógł już ich odzyskać.

Operator techniczny Twojego urządzenia posiada najwyższe standardy techniczne i technologiczne. Działalność operatorów serwisowych obejmuje przestrzeganie zasad europejskiej normy DIN 66399. Norma ta została opracowana przez Standards Committee for Information Technology and Applications (Komitet Normalizacyjny ds. Technik Informacyjnych i ich Zastosowań). Dlatego po pierwszym uruchomieniu wszystkie nośniki danych są „czyszczone”, a zapisane na nich dane niemożliwe do odzyskania.